ulica Mała, Stalowa, Kowelska

Praskie Hollywood

Spacer zaczynamy od ulicy Małej, którą wytyczono w II poł. XIX wieku na prywatnych gruntach Ludwika Walusińskiego. Można tutaj zobaczyć domy z końca XIX wieku (np. Mała 1, Mała 10), początku XX wieku (np. Mała 11) czy z lat 1911-1913 (np. Mała 13). Filmowcy chętnie wybierają tę ulicę, ponieważ zachowane przy niej kamienice stanowią doskonałe tło dla filmów, których akcja ma miejsce w przedwojennej Warszawie lub w czasach okupacji. W jednej z kamienic przy ul. Małej, pod nr 7, mieszkał Paweł Elsztein – osoba niezwykle zasłużona dla Pragi, popularyzator wiedzy o jej historii, a także uczestnik wydarzeń, które opisywał. Ulica Mała wraz z zabudową pojawiła się w wielu filmach i serialach, z czego wymieniać można: „Pianistę”, po którym w krajobrazie pozostała namalowana na ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Małej 12 reklama pasty do butów „Dobrolin”.

Dochodzimy do końca ulicy Małej i kierujemy się w lewą stronę, aby dojść do ulicy Stalowej. Ulicę wytyczono w XIX wieku i nosiła ona różne nazwy w zależności od okresu i odcinka: Nowopragska, Fabryczna, Nowostalowa. Od 1916 roku przemianowano całość ulicy na Stalową. U zbiegu ulic Konopackiej i Stalowej, pod nr 14 na chodniku, znajduje się Praska Galeria Sław. Na 8 płytach, na których umieszczono gwiazdę, uczczono osoby zasłużone dla Pragi, m.in. ojca-założyciela Nowej Pragi, Ksawerego Konopackiego.

Ulicą Stalową dochodzimy do ul. Środkowej i znajdujemy się przed domem Ksawerego Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13. Budynek nazywany pałacykiem zagrał w filmie dokumentalnym „Ksawery Konopacki – historia nieznana” z 2021 roku, zrealizowanym dla Domu Kultury TuPraga. Idąc kawałek ulicą Strzelecką, skręcany w ul. Kowelską. Wytyczono ją w XIX wieku jako ulicę Wspólną, która – jak wskazuje nazwa – była ulicą wspólną dla osad Ksawerego Konopackiego i Joachima Kurakowskiego. Pod nr 6 znajduje się kamienica, która zagrała w serialu „Dom”. Pozostałości dekoracji filmowej, w tym m.in. po naczółkach nad oknami, można zobaczyć na fasadzie budynku po dziś dzień.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

TRASA

ulica Mała, Stalowa, Kowelska