Kapliczki, będące małą architekturą sakralną, odnaleźć można na dziedzińcach, na fasadach kamienic ukryte w niszach, na rogu ulic czy we wnętrzach budynków. Chociaż są widoczne przede wszystkim dla tych, którzy mają je na co dzień, to w ostatnich latach widać wzrost zainteresowania tematyką kapliczek. Te praskie doczekały się już wystaw, prób ich inwentaryzacji, stron internetowych, a nawet książek. Większość kapliczek pojawiła się na podwórkach praskich kamienic w okresie okupacji. Umożliwiały wspólną modlitwę i wzmacniały poczucie wspólnoty w czasach pełnych wojennej grozy, strachu i nieszczęścia.
Najczęściej na terenie Pragi spotkać można kapliczki w formie skrzynek drewnianych, często oszklonych, czy wolnostojące figury Matki Boskiej (rzadziej Chrystusa), natomiast ołtarzyki na klatkach schodowych są bardzo rzadkie. Kapliczki poddawane są procesom odświeżającym, naprawiane i konserwowane. Mieszkańcy o nie dbają – pod wieloma z nich znaleźć można świeże kwiaty, a nawet znicze. Każda z nich jest niepowtarzalna, chociaż część z nich – szczególnie te na terenie Starej Pragi – są do siebie podobne.
Jeden z ciekawszych przykładów małej architektury sakralnej znajduje się przy ulicy Mińskiej 15 na Kamionku (Praga Południe). W niszy na elewacji kamienicy z 1891 roku umieszczono figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Prawdopodobnie figura pochodzi z XIX wieku. Kolejna kapliczka maryjna – Matka Boska w formie figury na cokole – usytuowana jest na podwórzu kamienicy przy ulicy Ząbkowskiej 11 (Praga Północ). Na tej samej ulicy, pod nr 3, stoi kolejna Matka Boska na cokole, mająca nad głową coś w rodzaju baldachimu z glorią, a dodatkowo otoczona pergolą pod dekoracyjną roślinność. Po stronie parzystej, pod nr 12 znaleźć można kolejną kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Na cokole widnieje napis: „O MARIO NIEPOKALANIE POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI 1 VIII 1943 ROK”. Na podwórzu kamienicy przy Okrzei 5 znajduje się słupowa kapliczka maryjna, która od góry ma krucyfiks. Figurę Chrystusa odnaleźć można na podwórku kamienicy przy ulicy Targowej 61. W przestrzeni Pragi obecne są również kapliczki, które mają figurę świętego. Taki przykład małej architektury sakralnej znajduje się na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Kawęczyńskiej 16. Na postumencie z cegły czerwonej i klinkierowej stoi św. Krzysztof, a sama kapliczka zabezpieczona jest konstrukcją szklaną przykrytą dachem.
Dofinansowanie zadania publicznego ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologii zgodnie z zawartą Umową nr III/16/P/63003/2820/21/DT.