Zabytkowa willa

Willa fabrykantów chemicznych

Targówek Fabryczny stanowi część dzielnicy Targówek, a swoją nazwę zawdzięcza działającym tutaj w XIX wieku fabrykom. Przemysłowa przeszłość tego obszaru widoczna jest w nazwach ulic: Siarczana, Chemiczna, Naftowa, Hutnicza czy Szklana, które nawiązują przede wszystkim do przemysłu chemicznego i mają związek z istniejącymi tutaj zakładami produkcyjnymi.

Jednym z nich była Fabryka Kwasu Siarkowego „Kijewski i Scholtze”, która wcześniej funkcjonowała na Solcu jako Fabryka Płodów Chemicznych „Hirschmann i Kijewski”. Byli oni prekursorami produkcji środków chemicznych, wśród których były m.in. kwasy: siarkowy, solny i saletrowy. Funkcjonowanie zakładu przemysłowego specjalizującego się w wytwórstwie produktów chemicznych wiązało się z częstymi problemami ze zdrowiem pracowników. Kwestie sanitarne zadecydowały, że właściciele fabryki musieli przenieść ją z Solca na zakupione przez siebie tereny na Targówku, w okolice dzisiejszej ulicy Siarczanej. Gdy w latach 70. XIX wieku głównym dyrektorem fabryki został Adolf Wawrzyniec, syn jednego z poprzednich właścicieli, Karola Scholtzego, nastąpił jej gwałtowny rozwój. Adolf Wawrzyniec wybudował na Targówku hutę szkła, a firma nazywała się „Kijewski, Scholtze i S-ka” Spółka Akcyjna Fabryk Chemicznych. Pod koniec 1938 roku firma została postawiona w stan likwidacji, co związane było ze znacznym spadkiem obrotów ze sprzedaży.

Przy ulicy Siarczanej 6 znajduje się willa wybudowana ok. 1900 roku dla Jana Chryzostoma Kijewskiego, współwłaściciela fabryki. Jako właściciele budynku wymieniani są najczęściej Kijewski-Scholtze, zaś inne źródła mówią, że należał on do Stanisława i Stanisławy z Minterów Scholtze. Książki telefoniczne i adresowe wymieniają pod tym adresem także inne osoby, które piastowały w fabryce wysokie stanowiska. Dwukondygnacyjna willa usytuowana jest na terenie założenia parkowego. W latach 2016-2018 przeszła ona remont, rozbudowę i została dostosowana do nowej funkcji – stała się Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Targówek. W 2018 roku willa dostała nominację do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii „rewitalizacja”.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Siarczana 6