Rektyfikacja i skład win

Monopol nie tylko dla koneserów

Przy ul. Ząbkowskiej 27/31 znajduje się kompleks budynków fabrycznych wybudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską.

Początkowo funkcjonowały tutaj dwa osobne zakłady: Rektyfikacja Warszawska i Warszawski Skarbowy Skład Win. Pierwszy z nich, będący prywatnym podmiotem, powołany został przez Warszawskie Towarzystwo Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu. W 1919 roku Państwowy Monopol Spirytusowy przejął pieczę nad całym kompleksem. Proces rektyfikacji (oczyszczania) spirytusu przebiegał na wysokim poziomie, dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań.

Na terenie kompleksu przemysłowego znajdowała się, poza obiektami stanowiącymi zaplecze, studnia z wodą oligoceńską, szkoła i budynki mieszkalne. Produkowano wódki czyste i gatunkowe oraz denaturat, zaś największy rozkwit fabryka przeżyła w 20-leciu międzywojennym. Zakład produkcyjny pracował do 2007 roku, przejęty przez Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego „Polmos”.

Na terenie „Konesera” swoją tymczasową siedzibę miało Muzeum Warszawskiej Pragi, zanim przeniosło się do wyremontowanych kamienic przy ulicy Targowej 50/52. Obecnie na Placu Konesera, na terenie dawnego kompleksu przemysłowego pod nr 1, w budynku Zakładu Rektyfikacji, działa Muzeum Polskiej Wódki. Za murami „Konesera” odbywają się targi tematyczne, wydarzenia kulturalne, wystawy. Restauracje oferują szeroki wybór dań i trunków. Na terenie Centrum Praskiego Koneser swoją siedzibę ma Google Campus, który kieruje swoją ofertę przede wszystkim do osób zainteresowanych startupami.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Ząbkowska 27/31