Filmowa Praga

Uwaga, kręcą… filmy

Praga ze swoją zachowaną oryginalną tkanką jest chętnie wybierana przez filmowców. Praskie kamienice stanowią tło dla wielu produkcji, szczególnie tych związanych z okresem wojny, lecz nie tylko.

Dzielnica pojawia się nie tylko w filmach fabularnych, ale również w dokumentach czy reportażach. Nakręcone na tym obszarze produkcje są nie tylko formą rozrywki, ale często dostarczają informacji o nieistniejących już budynkach lub odpowiadają na pytanie, jak dekady temu wyglądała dzielnica.

 Kamera szczególnie upodobała sobie ulicę Małą, która rozciąga się od ulicy Inżynierskiej do ulicy Konopackiej. Ulica została wytyczona na prywatnych gruntach należących do Ludwika Walusińskiego. Mała zagrała w dramacie wojennym „Pianista” z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego, gdzie udawała getto. Do dziś na ścianie szczytowej kamienicy pod nr 12 widoczna jest reklama pasty do butów „Dobrolin” stworzona na potrzeby filmu, a często mylona z autentyczną, przedwojenną reklamą. Ulica Mała pojawiła się w filmie „Miasto 44” z 2014 roku w reżyserii Jana Komasy. Ze starszych produkcji, w których na ekranie pojawia się ta praska ulica, warto wymienić „Pokolenie” z 1954 roku (reż. Andrzej Wajda) „Cafe pod Minogą” z 1959 roku (reż. Bronisław Brok), „Dziewczęta z Nowolipek” z 1985 roku (reż. Barbara Sass) czy „Korczak” z 1990 (reż. Andrzej Wajda). Mała zagrała również w serialach: „Kolumbowie” z 1970 roku (reż. Janusz Morgenstern) i „Wiedźmy” z 2005 roku (reż. Jan Kidawa-Błoński).

Podążając tropem praskich adresów, które pojawiły się na ekranie, warto przejść na ulicę Kowelską, gdzie pod nr 6 znajduje się kamienica wybudowana dla Marii Kossakowskiej. Elewacja domu ma zachowane ślady po „fałszywym” detalu architektonicznym użytym na potrzeby serialu „Dom”. Od 13 odcinka budynek udawał kamienicę przy ulicy Złotej 6.

Praga pojawia się w serialu „Stawiam na Tolka Banana” z 1973 roku. Na ekranie zobaczyć można nieistniejącą już dziś zabudowę Warszawskiej Fabryki Wyrobów Metalowych „Wulkan” przy ulicy Jagiellońskiej 4-6. Występują w nim również budynki z Kamionka (Praga Południe): kamienica przy ulicy Targowej 14 oraz willa Bereżyńskiego nazywana „willą z bąbelkami”, która stała na terenie „Dzwonkowej” nad Jeziorkiem Kamionkowskim.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Mała