Praski MDM

Praga Północ ma swój „Praski MDM”, którym jest osiedle Praga II. Powstało ono pomiędzy ulicami: Jagiellońską, Ratuszową, 11 Listopada, Namysłowską i Darwina. Jego projekt powierzono w 1949 roku młodym architektom, na czele których stał Jerzy Gieysztor.

Zaproponowana przez zespół koncepcja nie spodobała się ówczesnym władzom i środowisku architektonicznemu, bowiem nawiązywała do funkcjonalizmu, zamiast do obowiązującej doktryny socrealizmu. Konieczny był nowy projekt, który jej odpowiadał. Jeszcze w tym samym roku zaakceptowano nową koncepcję Gieysztora i jego zespołu.

Do prac budowlanych przystąpiono w 1950 roku. Osiedle powstawało w czasach zimnej wojny. Na jego terenie odnaleźć można podziemne tunele czy schrony. Wytyczono wielki plac nazwany imieniem Juliana Leńskiego, polskiego działacza komunistycznego i publicysty, który obecnie jest placem generała Józefa Hallera. Stanowił on oś kompozycyjną. Pierwsze bloki osiedla Praga II oddano do użytku w 1951 roku. Planowano wybudować siedem tzw. kolonii mieszkaniowych, z których nie udało się zrealizować dwóch kolonii – II i VII. Projektowana zabudowa osiedla miała być zróżnicowana pod względem kubatury i wysokości. Większe budynki miały być usytuowane przy głównych ulicach, natomiast mniejsze miały być wybudowane wewnątrz kolonii. Koncepcja osiedla Praga II zakładała wzniesienie dwóch wieżowców spinających oś kompozycyjną plac – pomysłu tego nie zrealizowano. Zrealizowano również z kosztownych detali architektonicznych i plastycznych budynków, które otaczały plac. Całkowita powierzchnia osiedla Praga II wynosi 50 ha.

Pojawił się pomysł, aby na placu generała Józefa Hallera postawić – w miejsce znajdującego się tam głazu upamiętniającego Hallera – posąg, który będzie przedstawiał tę historyczną postać. W 2017 roku, w ramach projektu „Akademia Aktywnych Prażan” Fundacji Hereditas, z mieszkańcami osiedla przeprowadzane były wywiady na temat ich wizji rewitalizacji placu.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Jagiellońska, Ratuszowa, 11 Listopada, Namysłowska i Darwina