Hall of fame

Praska Galeria Sław

Nie tylko Los Angeles ma swoją Aleję Gwiazd, w której upamiętniono znane osobistości ze świata show-biznesu. W przestrzeni ulicy Stalowej, pod nr 14 na Pradze Północ, odsłonięto 30 września 2017 roku Praską Galerię Sław.

Pomysłodawcą jej powstania jest Krzysztof Michalski, praski społecznik, który zgłosił projekt do Budżetu Partycypacyjnego. W trakcie wydarzenia My StaLOVA – Święto Ulicy Stalowej i Nowej Pragi odbyło się uroczyste odsłonięcie wmurowanych w chodnik gwiazd, upamiętniających osoby zasłużone dla Pragi lub działające na jej terenie. O tym, kto w ten sposób zostanie wyróżniony w przestrzeni dzielnicy, zadecydowali mieszkańcy.

Praska Galeria Sław liczy 8 płyt, na których umieszczono gwiazdę w ciemnym kolorze, napis „Praga” oraz krótką informację, kim są wyróżnione w ten sposób osoby. Swoją gwiazdę ma ojciec-założyciel Nowej Pragi, Ksawery Konopacki. To właśnie on w XIX wieku postanowił tchnąć w piaszczysty teren życie, tworząc osadę zwaną początkowo od jego nazwiska Konopacczyzną. Obok Konopackiego znaleźli się: Julian Różycki, farmaceuta, przedsiębiorca, inwestor i społecznik, znany przede wszystkim jako założyciel Bazaru Różyckiego; Michał i Maria Radziwiłłowie, arystokraci i filantropi pomagający najbiedniejszym prażanom; Helena Rzeszotarska, wychowawca i pedagog, a także założycielka prywatnej żeńskiej szkoły średniej na Pradze. W Praskiej Galerii Sław uczczono architektów Szymona i Helenę Syrkusów, którzy zaprojektowali wybudowane w latach 1948-1952 pierwsze powojenne osiedle na terenie dzielnicy – Praga I. Mieszkańcy zagłosowali również na literatów Władysława i Sabinę Sebyłów, mieszkańców kamienicy przy ulicy Brzeskiej 5. To właśnie pod tym adresem powstawały „Notatki z prawobrzeżnej Warszawy” Sabiny Sebyłowej, będące pamiętnikiem i stanowiące źródło do poznania życia ludzi w trudnym okresie ciągłego niepokoju. Gwiazdę na Stalowej ma Stefan Wiechecki „Wiech”, którego felietony czytane są przez rzesze spragnionych warszawskiej gwary odbiorców. Wiechecki prowadził na Nowej Pradze przy ulicy Stalowej 1 sklep ze słodyczami. Jego twórczość jest chętnie wykorzystywana przy realizacji projektów praskich, takich jak słuchowiska z udziałem seniorów („Praga Gada o bazarze”) czy spektakle teatralne („Wiech na 105”, Teatr Scena Lubelska 30/32). Ostatnią, ósmą gwiazdę dedykowano Janowi i Antoninie Żabińskim. Jan Żabiński był od 1929 roku dyrektorem warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie wojny razem z żoną ukrywali na terenie Zoo Żydów, za co otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Na odsłonięcie gwiazd w Praskiej Alei Sław czeka jeszcze wiele osób zasłużonych nie tylko dla Pragi i jej historii. Kto wie, może praska Hall of Fame doczeka się kiedyś tylu upamiętnionych w niej ludzi, że dorówna tej z Hollywood?

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Stalowa 14