Pomysłodawcą jej powstania jest Krzysztof Michalski, praski społecznik, który zgłosił projekt do Budżetu Partycypacyjnego. W trakcie wydarzenia My StaLOVA – Święto Ulicy Stalowej i Nowej Pragi odbyło się uroczyste odsłonięcie wmurowanych w chodnik gwiazd, upamiętniających osoby zasłużone dla Pragi lub działające na jej terenie. O tym, kto w ten sposób zostanie wyróżniony w przestrzeni dzielnicy, zadecydowali mieszkańcy.
Praska Galeria Sław liczy 8 płyt, na których umieszczono gwiazdę w ciemnym kolorze, napis „Praga” oraz krótką informację, kim są wyróżnione w ten sposób osoby. Swoją gwiazdę ma ojciec-założyciel Nowej Pragi, Ksawery Konopacki. To właśnie on w XIX wieku postanowił tchnąć w piaszczysty teren życie, tworząc osadę zwaną początkowo od jego nazwiska Konopacczyzną. Obok Konopackiego znaleźli się: Julian Różycki, farmaceuta, przedsiębiorca, inwestor i społecznik, znany przede wszystkim jako założyciel Bazaru Różyckiego; Michał i Maria Radziwiłłowie, arystokraci i filantropi pomagający najbiedniejszym prażanom; Helena Rzeszotarska, wychowawca i pedagog, a także założycielka prywatnej żeńskiej szkoły średniej na Pradze. W Praskiej Galerii Sław uczczono architektów Szymona i Helenę Syrkusów, którzy zaprojektowali wybudowane w latach 1948-1952 pierwsze powojenne osiedle na terenie dzielnicy – Praga I. Mieszkańcy zagłosowali również na literatów Władysława i Sabinę Sebyłów, mieszkańców kamienicy przy ulicy Brzeskiej 5. To właśnie pod tym adresem powstawały „Notatki z prawobrzeżnej Warszawy” Sabiny Sebyłowej, będące pamiętnikiem i stanowiące źródło do poznania życia ludzi w trudnym okresie ciągłego niepokoju. Gwiazdę na Stalowej ma Stefan Wiechecki „Wiech”, którego felietony czytane są przez rzesze spragnionych warszawskiej gwary odbiorców. Wiechecki prowadził na Nowej Pradze przy ulicy Stalowej 1 sklep ze słodyczami. Jego twórczość jest chętnie wykorzystywana przy realizacji projektów praskich, takich jak słuchowiska z udziałem seniorów („Praga Gada o bazarze”) czy spektakle teatralne („Wiech na 105”, Teatr Scena Lubelska 30/32). Ostatnią, ósmą gwiazdę dedykowano Janowi i Antoninie Żabińskim. Jan Żabiński był od 1929 roku dyrektorem warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie wojny razem z żoną ukrywali na terenie Zoo Żydów, za co otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie.
Na odsłonięcie gwiazd w Praskiej Alei Sław czeka jeszcze wiele osób zasłużonych nie tylko dla Pragi i jej historii. Kto wie, może praska Hall of Fame doczeka się kiedyś tylu upamiętnionych w niej ludzi, że dorówna tej z Hollywood?
Dofinansowanie zadania publicznego ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologii zgodnie z zawartą Umową nr III/16/P/63003/2820/21/DT.