Spacer zaczynamy od ulicy Floriańskiej, którą wytyczono w latach 60. XIX wieku, jako jedną z ulic odchodzących promieniście od powstałego wówczas Placu Aleksandrowskiego (ob. pl. Weteranów 1863 r.). Pod nr 3 znajduje się wybudowana w latach 1886-1901 neogotycka katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Zaprojektował ją Józef Pius Dziekoński. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wnętrze świątyni, ale również na umieszczone na elewacji frontowej mozaiki – jedna z nich przedstawia herb Pragi.
Kierujemy się w stronę al. Solidarności, gdzie pod nr 52 znajduje się cerkiew, mająca status soboru. Ulicę wytyczono po stronie praskiej w 1862 roku i nosiła nazwę Aleksandrowska, zaś od 1916 roku Zygmuntowska. Wybudowana przy al. Solidarności w stylu bizantyjsko-rosyjskim świątynia ma za patronkę Marię Magdalenę. W 1928 roku cerkiew podzielono na dwie części – górną (nowy styl) i dolną (stary styl) pod wezwaniem Męki Pańskiej. Świątynię można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 11-15:30.
Aleją Solidarności dochodzimy do ulicy Targowej, której początki sięgają XII/XIII wieku i związane są z wielkim targowiskiem we wsi Targowe Wielkie. Kierujemy się w prawą stronę, gdzie pod adresem Targowa 50/52 mieści się Muzeum Warszawskiej Pragi. Znajdują się tutaj dwie modlitewnie żydowskie. Spis bożnic z 1926 roku podaje, że przy samej Targowej funkcjonowało 18 prywatnych domów modlitwy. Poddane konserwacji dekoracje malarskie w dwóch z nich można obejrzeć przy Targowej, w oficynie. Są one o tyle cenne, że nie przetrwały do dzisiejszych czasów żydowskie synagogi przy ulicy Kłopotowskiego i Bródnowskiej.
Ostatnim punktem trasy, który wymaga pokonania dłuższego odcinka drogi, jest bazylika pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej 53. Ulica uzyskała swoją nazwę na początku XX wieku, można również zetknąć się z pisownią „Kawenczyńska”. Do świątyni można dojechać tramwajem, kierując się w stronę ulicy Kijowskiej (przystanek Kawęczyńska-Bazylika). Budynek wzorowany jest na architekturze bazyliki rzymskiej św. Pawła za Murami.
Dofinansowanie zadania publicznego ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologii zgodnie z zawartą Umową nr III/16/P/63003/2820/21/DT.