Jeśli należałoby wskazać jedno zwierzę, które najbardziej kojarzone jest z Pragą Północ, a przez wielu uważane wręcz za jeden z jej symboli, byłby to niedźwiedź. Nic dziwnego, bowiem w latach 50. przy al. Solidarności powstał wybieg dla niedźwiedzi brunatnych. Od tego momentu widok miśków był dla prażan czymś, do czego przyzwyczajały się kolejne pokolenia. Ulubienicą nie tylko bywalców warszawskiego Zoo była urodzona tam w 1982 roku niedźwiedzica Tatra. Misia odeszła na początku lutego 2021 roku, zaś już wcześniej z wybiegu na teren Ogrodu Zoologicznego przeniesione zostały jej młodsze koleżanki, Sabina i Mała. Aby uczcić pamięć o Tatrze i koniec pewnej epoki w historii Zoo, na wybiegu ma w przyszłości stanąć rzeźba niedźwiedzia naturalnych rozmiarów, zaś samo miejsce będzie służyło celom edukacyjnym. Miśki stały się bohaterami muralu wykonanego na budynku przy ulicy Floriańskiej 14, vis a vis wybiegu. Znajdują się na nim dwa niedźwiedzie oraz napis: „Widzi MIsię Praga”. W pobliżu wybiegu, w Parku Praskim, znajduje się kolejny przedstawiciel tego gatunku, chociaż ze względu na swój kształt i to, że cały ozdobiony jest napisami i rysunkami, wzbudza mieszane uczucia. Zwierzę to spotkać można również na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/52. Niebieski i nieco kanciasty stał się ulubieńcem dzieci odwiedzających muzealną placówkę.
Oprócz niedźwiedzi brunatnych na Pradze Północ zobaczyć można również żyrafę, a właściwie rzeźbę ją przedstawiającą. Stoi ona w Parku Praskim od 1981 roku i wykonana jest z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Jej autorem jest Władysław Dariusz Frycz. Rzeźba jest prezentem podarowanym warszawskim dzieciom przez Warszawski Ogród Zoologiczny. Zamiast łat żyrafa ma otwory, które chętnie wykorzystują drobne ptaki, wróble i mazurki, zakładając w nich gniazda. Frycz stworzył również rzeźbę innego zwierzęcia, które spotkać można w Parku Praskim – nosorożca.
Na Pradze Północ „mieszkają” również zwierzęta mitologiczne. Dzielnicę szczególnie upodobały sobie gryfy – zwierzęta o ciele lwa i głowie i skrzydłach orła. Gryf był bardzo popularnym motywem już od czasów Mezopotamii i przewijał się przez różne kultury i okresy. Gryf był symbolem m.in. siły, czujności oraz szybkości. Często wymieniano te stworzenia, jako strażników bogactwa. Można je zobaczyć na fasadzie kamienicy przy ulicy Targowej 19, jako dekoracja płycin podokiennych. Inne znaleźć można na budynku przy ulicy Okrzei 26, gdzie oprócz tych stworzeń są również nietoperze. Gryfy występują również na Szmulowiźnie – na fasadzie wybudowanej dla pracowników zajezdni tramwajowej kamienicy przy ulicy Kawęczyńskiej 16 oraz na terenie samej zajezdni.
Inne zwierzęta mitologiczne, hippokampy – pół konie, pół ryby – zobaczyć można na płaskorzeźbie na elewacji dawnej komory wodnej, obecnie Urzędu Stanu Cywilnego pod adresem Kłopotowskiego 1/3. Ciągną one rydwan boga mórz i oceanów Neptuna.
Dofinansowanie zadania publicznego ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologii zgodnie z zawartą Umową nr III/16/P/63003/2820/21/DT.